Świecki pogrzeb

Na czym polega pogrzeb świecki?
Pogrzeb świecki to uroczystość, która jest poprowadzona przez Mistrza Ceremonii Pogrzebowych, po szczegółowych ustaleniach z rodziną.
Dedykowana jest zasadniczo osobom niewierzącym. Są jednak sytuacje (cały czas jest to blisko 90% przypadków), kiedy na taką formę pochówku decydują się osoby wierzące, ale z różnych względów wybierające formę prowadzenia ceremonii bez duchownego celebransa.
Wybór takiej oprawy nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi formalnościami. Wystarczy zgłosić w zakładzie pogrzebowym chęć skorzystania z usług Mistrza – a my zaproponujemy Państwu stosowną osobę.
O pogrzebie świeckim decyduje rodzina osoby zmarłej. Wynika to z Jej ostatniej woli, zapisu w testamencie lub przekonania rodziny, że taka właśnie forma odpowiadałaby osobie, która nie zdążyła o tym sama zadecydować.
Kim jest Mistrz Świeckiej Ceremonii?
Mistrz Świeckiej Ceremonii Pogrzebowej to osoba o głębokiej empatii, rozwiniętej intuicji, gruntownie wykształcona, elokwentna, delikatna, cierpliwa i odporna psychicznie… – taki jest ideał tej postaci.
Wielogodzinne rozmowy z rodziną wymagają taktu, a jednocześnie powinny stanowić pewnik, że Mistrz jest po prostu fachowcem, który poradzi sobie z ogromem żalu i smutku, w którym pozostaje pogrążona rodzina. Mistrz ma moralny obowiązek stale dbać o swój rozwój duchowy i intelektualny, aby jak najlepiej służyć rodzinom.
Gdzie zostaje pochowany zmarły?
Zasadniczo osoby, które wybierają świecką formę pochówku będą spoczywać na cmentarzach komunalnych. Są oczywiście wyjątki i przeważnie dotyczy to sytuacji, kiedy zmarła osoba pochodzi z danej parafii, a Ksiądz – gospodarz cmentarza parafialnego – wyraża zgodę na pochówek. Szczególnie, jeśli Rodzina ma wykupione tam wcześniej miejsce, np. grobowiec rodzinny.
Przebieg świeckiej ceremonii
Ceremonia świecka – jej przebieg - tak naprawdę zależy od inwencji Mistrza. Choć zakładany jest pewien odgórny scenariusz, to jednak jak najbardziej możliwe są jego modyfikacje.
Najważniejszym punktem ceremonii jest mowa laudacyjna i to jej przygotowaniu Mistrz poświęca najwięcej czasu. Zasada, którą powinien kierować się każdy Mistrz to ta, że im bardziej szczera będzie rozmowa z rodziną, tym piękniejszy będzie efekt końcowy. Trzeba oczywiście dodać, że Mistrza obowiązuje pełna dyskrecja – jest powiernikiem rodzinnych tajemnic, które można wykorzystać podczas przemowy tylko w takim stopniu, na ile pozwoli na to rodzina.
Podczas ceremonii dopuszczane są elementy dodatkowe – będące wynikiem inwencji twórczej tak rodziny, jak i Mistrza. Najważniejszym jest oprawa muzyczna, która na ceremonii świeckiej stawiana jest na drugim miejscu, zaraz po przemowie. Wyraża osobowość osoby zmarłej, mówi wiele o jej zainteresowaniach, okresie w jakim przyszło Jej żyć etc. Może to być muzyka z odtwarzacza (zakład ma system nagłośnieniowy) lub muzyka na żywo.
Warto pamiętać, że podczas ceremonii może wystąpić część modlitewna – poprowadzona przez Mistrza. Mówimy wówczas o ceremonii świeckiej – wyznaniowej.

Współpraca z „Piękną Ceremonią” – Patrycją Owczarzak
Nasz zakład wybrał już swojego Mistrza do współpracy.
Pani Patrycja zapewnia rodzinom pozostającym po opieką naszego zakładu:
- przygotowanie i prowadzenie ceremonii świeckich oraz świeckich wyznaniowych,
- oprawę muzyczną ceremonii, również na żywo (skrzypce),
- przygotowanie samej laudacji o osobie zmarłej – na zamówienie rodziny (do przedstawienia na ceremoniach religijnych, np. w formie laudacji nagranej, odtworzonej z głośnika),
- przygotowanie i prowadzenie czuwania przy osobie zmarłej w dniach przed pogrzebem – w naszej sali pożegnań,
- wsparcie w żałobie – w czasie organizacji pogrzebu, ale również i w czasie późniejszym,
- możliwość uczestniczenia rodzin po pogrzebie (w czasie nieograniczonym) w bezinteresownej grupie wsparcia w żałobie na Fb („Piękna Ceremonia – z nadzieją”).
Serdecznie polecamy!
Patrycja Owczarzak
Mistrz Świeckich Ceremonii Pogrzebowych
pieknaceremonia.pl
Facebook
Instagram
Kanał YouTube
